Što se dogodi kad svijetu u ruke date besplatnu, najtočniju i najdetaljniju i prije svega realističnu repliku planeta koja je ikad postojala, zapitala se Rebecca Moore, inženjerka iz Google Eartha u razgovoru za Mashable. Mogućnosti koje daju alati Google Earth i Google Maps na koje se referirala, a koji sadrže oko 80 milijuna kilometara podataka koji su prikupljeni na terenu, satelitske snimke, 3D snimke i dostupni su "običnim smrtnicima" i istraživačima, neograničene su.
Koristeći ove alate niz zanimljivih pa i nevjerojatnih stvari otkrili su upravo istraživači i obični smrtnici
Na primjer, nakon što se 2003. godine kod Sudana nasukao bolivijski tretni brod, potraga za njim bila je duga. Naposlijetku je nađen i premda Google Earth nije "sudjelovao" u pronaslaku olupine, zabilježio je olupinu i sada je S.S. Jassim najveća olupijna zabilježena kamerom.
Znanstvenici su koristeći Google Earth za istraživanje Afričkog kontinetna otkirli i najveću prašumu u južnoj Africi. Riječ je o prašumi na planini Mont Mabu u Mozambiku. Dotad nije bila dokumentirana.
Jednako je nevjerojatan pronalazak dvije tisuće stare rimske vile nedaleko Parme na koju je "nabasao" talijanski kompjuterski programer.
Googleove alate nerijetko koriste i organizacije pa je tako zaklada HALO koja se zalaže za razminiranje Google Earth upotrijebila za obilježavanje minski sumnjiva područja u Kambodži i Angoli.
Profesor Lee Berger pronašao je pak 600 ranije neidentificiranih pećina i fosila te našao dvije ljudske lubanje stare više od dva mijuna godina. Dokazao je da su ljudi na zemlji bili puno prije nego se to dotad mislilo.
Promatrajući snimke satelita na Google Earthu talijanski je istraživač pronašao krater za koji se ispostavilo da je najočuvaniji na svijetu.
Preko snimki iz zraka otkriveno je i kako je zajednica u Walesu u 11. stoljeću izgradila golemu strukturu u moru kako bi si olakšali lov na ribe.
Profesor sa sveučilišta u Australiji istraživao je, pak, Saudijsku Arabiju u potrazi za arheološkim nalazištima, a naišao je na tisuće grobnica koje bi mogle biti stare čak i devet tisuća godina.
Istraživačica Angela Micol uočila je neobične nakupine zemlje u južnom Egiptu. Riječ je o nakupinama koje su erodirale a u obliku su trokuta, te se, s obzirom nanjihovu veličinu, sumnja da se radi o piramidama. Potvrda da su pronađene piramide uslijedit će tek nakon terenske provjere, no znanstvenici ostavljaju malo sumnjde u to da je riječ o velikom pronalasku.
To je čudo, ali beskorisno. Uglavnom služi ljudima da vide svoju kuću iz zraka.